Веселинiвський район » Новини
Українська | Русский | English
Головна Перелік адміністративних послуг Запобігання корупції Учасникам АТО та членам їх сімей Я МАЮ ПРАВО! Інформація для користувачів з вадами зору

Новини

До відома громадян, які займаються вирощуванням свиней

12/03/2019

    06 березня поточного року у с. Котляреве Вітовського району Миколаївської області був виявлений спалах африканської чуми свиней (далі АЧС). За даним фактом з метою координації дій по локалізації та ліквідації спалаху АЧС проведено позапланове засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Миколаївській облдержадміністрації, рішенням якої затверджено план заходів щодо ліквідації АЧС, визначено межі епізоотичного вогнища, зони захисту і нагляду.

 У зону захисту в радіусі 3 км від епізоотичного вогнища увійшли такі населені пункти: с.  Котляреве, с.  Шевченко, с.  Шевченкове Вітовського району.

 У зону нагляду радіусом 5 км від зовнішніх кордонів зони захисту увійшли такі населені пункти: с.  Зелений Гай, с.  Оленівка, с.  Ново-Руське, с.  Новогригорівка, с.  Зоря, п. Луч Вітовського району.

   Африканська чума свиней (АЧС)  (лат. - Pestis africana suum, син. - хвороба Монтгомері) – небезпечне вірусне захворювання, яке вражає домашніх та диких свиней, незалежно від породи, віку та статі.

   АЧС характеризується здебільшого гострим перебігом та проявляється лихоманкою, значними крововиливами, синюшністю, змертвінням шкіри, враженнями внутрішніх органів та високою смертністю свиней. Характерними для хвороби є раптова загибель тварин, підвищення температури тіла до 40,5 – 42,0 ºС, зниження апетиту, в’ялість, слабкість тазових кінцівок, хитка хода, посилена спрага, кашель, блювота, діарея (іноді з кров’ю), частіше запор, слизисті виділення з очей та носа, параліч тазових кінцівок, можливі аборти у самок, синюшність шкіри та червонувато – фіолетові плями черева, підгрудка, мошонки, вух, п’ятачка та кінцівок.

Що необхідно знати пересічному громадянину про африканську чуму свиней (АЧС)?

   Ця хвороба не загрожує людині. На АЧС хворіють лише дикі та свійські свині (всіх видів, порід та статево-вікових груп). Резервуаром африканської чуми в природі є дикі свині, від яких заражаються свійські (домашні свині). Основний шлях передачі збудника — це контакт тварин між собою (хворої та здорової) та перенесення збудника від хворої до здорової тварини через посередника, в ролі якого найчастіше виступає людина, а також предмети догляду, інвентар, взуття та одяг, транспортні засоби та корми, в тому числі й харчові відходи. АЧС можуть переносити деякі види кліщів, механічними переносниками можуть бути також мишоподібні гризуни, мухи, комарі. Збудник хвороби тривалий час може зберігати свою життєздатність поза організмом і в першу чергу в харчових продуктах, які заражені вірусом АЧС (наприклад, у копченій шинці — до 5 місяців). Холод (заморожена свинина) лише консервує збудник (продукт залишається небезпечним після розморожування).  Виявивши хвору тварину (нестандартна поведінка) чи труп свині в природному середовищі, необхідно негайно сповістити про це державну службу ветеринарної медицини.

   Смертність при АЧС складає майже 100%.

   Вакцин і медикаментів, які убезпечують від цієї хвороби, немає. Лікування хворих тварин заборонено. Все поголів'я свиней у господарствах, куди проникає вірус, гине. В разі захворювання свиней у конкретному регіоні все поголів'я, що можезахворіти, знищують.
 Збитки, спричинені АЧС, значні. Одне з обмежень у разі виникнення африканської чуми свиней - заборона  розводити їх протягом року безпосередньо в епізоотичному осередку та півроку - в першій зоні, де не реєстрували захворювання. Крім того, протягом півроку після зняття карантину забороняється вивозити свиней та продукти їхнього забою за межі неблагополучних районів, продавати свиней на ринках та купувати їх у населення, пересилати поштою продукти переробки свинини.

   Поширенню захворювання сприяє торгівля тваринами на стихійних ринках, подвірний забій свиней і реалізація продуктів їх забою, нехтування елементарними заходами біобезпеки, в переважній більшості в особистих підсобних господарствах громадян і дрібних спеціалізованих підприємствах. При продажу  на агропродовольчих ринках поросята  повинні бути ідентифіковані та клінічно здорові, про що свідчать наявність бирок на вухах та ветеринарної довідки. М′ясна продукція, яка реалізується на стихійних ринках знаходиться поза межами ветеринарно - санітарного контролю, і купуючи м′ясо невідомого походження, яке, можливо вивезене спритними перекупниками з неблагополучних по африканській чумі пунктів несвідомі громадяни будуть лише сприяти її розповсюдженні по області, так само як торгівля тваринами в не встановлених для цього місцях. Купуючи таких тварин ніхто не може гарантувати їх походження, стан здоров’я, чи проведені щеплення проти інфекційних хвороб та дослідження.

   Неухильне дотримання ветеринарно-санітарних вимог власниками тварин є передумовою недопущення інфекції і збереження епізоотичного благополуччя регіону.

 

    

Всі новини →